Jaroměřice nad Rokytnou

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnešní návštěvní doba

Vážení návštěvníci, prosíme, mějte u sebe potvrzení o testování/samotestování/očkování/prodělání nemoci covid, urychlíte tak Vaše odbavení na pokladně a zkrátíte si tak čekání na prohlídku. Upozorňujeme na povinnost respirátorů v interiéru. Děkujeme.

Zavřít

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou se dočká opravy

Několik posledních příležitostí se v nadcházejících dnech nabídne zájemcům o prohlídku interiéru chrámu sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou. Svatostánek, neodmyslitelně spjatý se zdejším zámkem, bude kvůli generální opravě tři roky uzavřen.

Jedna z největších investic do obnovy památek v Kraji Vysočina začíná a bude trvat 960 dní. Obnova chrámu sv. Markéty, jejímž vlastníkem je Římskokatolická farnost Jaroměřice nad Rokytnou, byla vyčíslena na 107,5 milionu korun a z podstatné části bude hrazena z evropské dotace. Opakované výběrové řízení vyhrála mezi pěti uchazeči firma Archatt památky.
Chrám, jehož známá silueta neodmyslitelně patří k jaroměřickému zámku, je jedním z prvních barokních kostelů na Moravě. Nechal jej postavit hrabě Jan Adam z Questenberka a vysvěcen byl v roce 1738. Jeho patronku, svatou Markétu, oslavuje obrovská freska nad hlavní lodí, které se v nadcházejících měsících ujmou restaurátoři. Kromě fresky se opraví také střecha kostela, včetně nových trámů a krytiny, a fasáda.

Prohlídky chrámu svaté Markéty organizuje správa zdejšího zámku. „Kostel provozujeme jako třetí okruh. Návštěvníků zámku se ale jeho rekonstrukce nedotkne jinak, než že tam nyní nebudeme provázet,“ řakl kastelán Radim Petr s tím, že je zámek od kostela bezpečně oddělen. Jak upozornil, kostel se v rámci rekonstrukce barevně přizpůsobí žluté zámecké fasáděZdroj: https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/pod-kopuli-jsou-plisne-a-tesarici-oprava-vyjde-na-sto-milionu-20170210.html, která už původní vzhled kompletně získala.

Poslední mše se v kostele uskuteční v neděli 15. září. O tři dny později, ve středu 18. září, zde proběhne varhanní koncert a v pátek 20. září v podvečer možnost návštěvy definitivně ukončí program pro veřejnost v rámci Dne otevřených dveří památek. Kostel bude veřejnosti opět zpřístupněn v roce 2022.

----------------------------------------------------

Kdo je autorem kostela sv. Markéty, není zcela jasné. Autorství je připisováno Johannu Lucasi von Hildebrandtovi nebo Jakubu Prandtauerovi. Půdorys chrámové lodi má tvar elipsy s osou o délce 20,2 m orientovanou od západu k východu. Uvnitř je osm mohutných pilířů, mezi sebou spojených tenkou zdí a vytvářejících šest čtvercových výklenků, z nichž dva dávají prostor pro velké postranní oltáře. Pilíře a klenbové pásy nesou tambur, zakončený římsou, jejíž horní hranice je 19,8 m nad zemí. Nad stěnami tamburu se vypíná do výše 27 m kupole. V lodi je celkem sedm oltářů. Nástěnné malby centrálního chrámového prostoru za vítězným obloukem zhotovil Karel František Tepper. Kostel má dvě věže. Vlastníkem je Římskokatolická farnost v jaroměřicích nad Rokytnou, prohlídky provozuje správa SZ Jaroměřice nad Rokytnou.